Praktická lékařka pro dospělé • Bobrová
566 532 613    607 562 076

Očkování


Chřipka je akutní infekce dýchacích cest způsobená některým z chřipkových virů, které se každým rokem objevují v pozměněné formě. V České republice bývá vrchol výskytu od ledna do března, kdy se objevují chřipkové epidemie.

Mezi typické příznaky chřipky patří vysoká horečka, zimnice, bolesti hlavy, bolesti svalů a kloubů, únava a celková slabost. Později se přidává pálení v krku a suchý kašel.

Do typického obrazu chřipky nepatří rýma.

Chřipka je vysoce infekční onemocnění, často onemocní celá rodina nebo skupina osob. Proto se očkování protí chřipce celosvětově doporučuje. A to i těm, kteří nepatří do skupiny osob, které mají toto očkování plně hrazené pojišťovnou.

Skupiny pacientů, které mají očkování proti chřipce plně hrazené pojišťovnou:

  • všechny osoby starší 65 let
  • pacienti s chronickým onemocnění srdce a cév, s onemocněním ledvin a jater, plic
  • pacienti s cukrovkou
  • pacienti s nedostatečností imunitního systému např. po splenectomii, po transplantaci kostní dřeně
  • u osob umístěných ve zdravotnických zařízeních dlouhodobé lůžkové péče, domovech pro seniory a nebo v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo domovy se zvláštním režimem.

Očkujeme každý rok od září do poloviny prosince, tedy před začátkem chřipkové epidemie. Ochrana před chřipkou začíná 2 týdny po aplikaci očkování a přetrvává 6 – 12 měsíců. Očkujeme tetravalentní vakcínou.

Koho neočkovat? (kontraindikce)

Vakcinace se nedoporučuje osobám přecitlivělým na složky vakcíny, ani osobám, které v minulosti měly alergickou reakci na očkování proti chřipce. Očkování je třeba odložit u osob, které mají akutní horečnaté onemocnění.

Jaké jsou nežádoucí účinky?

Nejčastější nežádoucí účinky jsou účinky místní, tedy v místě aplikace. Jedná se o zčervenání, otok, bolest, vzácně potom zvětšení lymfatických uzlin v blízkosti místa injekce. Tyto příznaky samovolně odezní během několika dní.
Mezi celkové nežádoucí příznaky patří únava, bolesti hlavy, svalů či kloubů, pocení, třes, zvýšená teplota I tyto příznaky samovolně odezní do několika dní.
Další nežádoucí účinky jsou velmi vzácné.

Pneumokokové infekce jsou jedny z nejčastějších onemocnění v lidské populaci a mají velmi různorodý průběh od lehkých respiračních onemocnění, přes záněty dutin a středouší až po těžké zápaly plic a mozkových plen. Nemoc se šíří vzduchem od infikovaných osob, které nemusí mít žádné projevy onemocnění.

Zdroj nákazy

Infekce se přenáší vzdušnou cestou, nebo vzniká jako vnitřní infekce u bacilonosiče, u kterého umožnil oslabený imunitní systém vytvoření vhodných podmínek pro pomnožení a invazi této bakterie. Původcem pneumokokových onemocnění jsou bakterie Streptococcus pneumoniae, které bezpříznakově žijí v nosohltanu zdravého člověka. Mohou proniknout do dalších částí těla a způsobit řadu onemocnění.

Příznaky pneumokokové infekce

Pneumokokové infekce mají prudký začátek s vysokou horečkou, dráždivým kašlem, bolestí na hrudníku a dušností. Může vzniknout zánět průdušek, zápal plic, zánět obličejových dutin a středouší, původce může proniknout do krve a způsobit i zánět mozkových blan či sepsi. Léčba probíhá antibiotiky, rezistence vůči nim se však zvyšuje. Nejvíce ohroženy jsou děti do 5 let, chronicky nemocní a starší lidé.

Ochrana a prevence

Očkování proti pneumokokům je doporučeno osobám s chronickým onemocněním a seniorům. Zápal plic patří k nejčastějším komplikacím základního onemocnění (hypertenze, cukrovka, astma apod.) a příčinám úmrtí nejen seniorské populace.


Nepovinné očkování je hrazeno pojišťovnou od věku 65 let vakcínou PREVENAR 13. Očkujeme celoročně.

Pacienti, kteří byli v minulosti očkováni očkovací látkou PNEUMO 23 se doporučuje přeočkovat 1 dávkou očkovací látky PREVENAR 13 nejdříve po 5-ti letech od předchozí aplikace vakcínou PNEUMO 23.

...
...